Vishay/Dale CRCW120610K2FKTB
CRCW120610K2FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120610K2FKTB
Brief Description
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120610K2FKTB.pdf
Availability of CRCW120610K2FKTB
QUANTITY
CRCW120610K2FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120610K2FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW120610K2FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120610K2FKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW120610K2FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120610K2FKTB Details Description
Related parts for CRCW120610K2FKTB
CONN EDGE DUAL 1MM EXTEND 70 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf