Vishay/Dale CRCW120610R5FKEAHP
CRCW120610R5FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120610R5FKEAHP
Brief Description
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120610R5FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120610R5FKEAHP
QUANTITY
CRCW120610R5FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120610R5FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120610R5FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120610R5FKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW120610R5FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120610R5FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120610R5FKEAHP
TERM BLOCK PLUG 10POS STR datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
DIODE BAND SW 100MA SOD323 datasheet.pdf