Vishay/Dale CRCW120611R3FKTA
CRCW120611R3FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120611R3FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120611R3FKTA.pdf
Availability of CRCW120611R3FKTA
QUANTITY
CRCW120611R3FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120611R3FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW120611R3FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120611R3FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW120611R3FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120611R3FKTA Details Description
Related parts for CRCW120611R3FKTA
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V JB 0402 datasheet.pdf