Vishay/Dale CRCW120612K7FKTC
CRCW120612K7FKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120612K7FKTC
Brief Description
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120612K7FKTC.pdf
Availability of CRCW120612K7FKTC
QUANTITY
CRCW120612K7FKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120612K7FKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW120612K7FKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120612K7FKTC
Related LinksCRCW1206, CRCW120612K7FKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120612K7FKTC Details Description
Related parts for CRCW120612K7FKTC
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A SOT23 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 240V datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 7.6A DPAK-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 2A TO220 datasheet.pdf