Vishay/Dale CRCW120615R8FKEAHP
CRCW120615R8FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120615R8FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120615R8FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120615R8FKEAHP
QUANTITY
CRCW120615R8FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120615R8FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120615R8FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120615R8FKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW120615R8FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120615R8FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120615R8FKEAHP
CONN RCPT 22POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
FILTER SAW RF 915 MHZ SM3030-6 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
FOAM TAPE 1" X 72 YD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
IC DDR 512M 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf