Vishay/Dale CRCW1206160KJNEA
CRCW1206160KJNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206160KJNEA
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206160KJNEA.pdf
Availability of CRCW1206160KJNEA
QUANTITY
CRCW1206160KJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206160KJNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206160KJNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206160KJNEA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206160KJNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206160KJNEA Details Description
Related parts for CRCW1206160KJNEA
KNOB CLR/MATTE.925"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
REPLACMENT KEY CODE 1506 datasheet.pdf
CBL MMCX PLUG/MMCX PLG 12" RG316 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/04/270GL 1.5 BK BX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf