Vishay/Dale CRCW120616K2FKEAHP
CRCW120616K2FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120616K2FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120616K2FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120616K2FKEAHP
QUANTITY
CRCW120616K2FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120616K2FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120616K2FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120616K2FKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW120616K2FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120616K2FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120616K2FKEAHP
CONN D-SUB PLUG 62POS W/O CONT datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC CNTRLR CCFL HI EFF 28-TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf