Vishay/Dale CRCW120616R0FKEAHP
CRCW120616R0FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120616R0FKEAHP
Brief Description
RES SMD 16 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120616R0FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120616R0FKEAHP
QUANTITY
CRCW120616R0FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120616R0FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120616R0FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120616R0FKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW120616R0FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120616R0FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120616R0FKEAHP
RES ARRAY 8 RES 510 OHM 16SOIC datasheet.pdf
LAMP RED 28V PANEL MOUNT datasheet.pdf
TERM SGL LVL FT 600V 33A WM BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 235MA 5.07 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SIG END 25 COL datasheet.pdf
TV 11C 11#16 SKT PLUG datasheet.pdf
2200UF 63V 18X35MM 105C 4000H datasheet.pdf