Vishay/Dale CRCW120616R2FKEAHP
CRCW120616R2FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120616R2FKEAHP
Brief Description
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120616R2FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120616R2FKEAHP
QUANTITY
CRCW120616R2FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120616R2FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120616R2FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120616R2FKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW120616R2FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120616R2FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120616R2FKEAHP
CONN MEM SOCKET SIMM 72POS T/H datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250V .080A RAD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
22AWG 25C 300V FOIL/BRAID MPPE datasheet.pdf