Vishay/Dale CRCW1206187KFKEAHP
CRCW1206187KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206187KFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW1206187KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW1206187KFKEAHP
QUANTITY
CRCW1206187KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206187KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1206187KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206187KFKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW1206187KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206187KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW1206187KFKEAHP
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33.2K OHM 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 16WSOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 80POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 16A 6-POWERPAIR datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 RA 40POS datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf