Vishay/Dale CRCW1206187RFKEB
CRCW1206187RFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206187RFKEB
Brief Description
RES SMD 187 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206187RFKEB.pdf
Availability of CRCW1206187RFKEB
QUANTITY
CRCW1206187RFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206187RFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206187RFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206187RFKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206187RFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206187RFKEB Details Description
Related parts for CRCW1206187RFKEB
RES SMD 511K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BIT HEX 7/64" 0.98" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 14W datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf