Vishay/Dale CRCW120618R0FKEAHP
CRCW120618R0FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120618R0FKEAHP
Brief Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120618R0FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120618R0FKEAHP
QUANTITY
CRCW120618R0FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120618R0FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120618R0FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120618R0FKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW120618R0FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120618R0FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120618R0FKEAHP
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
DC11 POWER ENTRY MODUL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL NK datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOT353 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE AUTO 35A 32VDC BLADE datasheet.pdf