Vishay/Dale CRCW120618R7FKEAHP
CRCW120618R7FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120618R7FKEAHP
Brief Description
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120618R7FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120618R7FKEAHP
QUANTITY
CRCW120618R7FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120618R7FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120618R7FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120618R7FKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW120618R7FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120618R7FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120618R7FKEAHP
TRANSDUCER 50# PRES 1-5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62170-627 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MODEM 1XRTT CDMA IP/GPS VRZ datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SMT 5MM datasheet.pdf