Vishay/Dale CRCW12061K20JNEAHP
CRCW12061K20JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061K20JNEAHP
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12061K20JNEAHP.pdf
Availability of CRCW12061K20JNEAHP
QUANTITY
CRCW12061K20JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061K20JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12061K20JNEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061K20JNEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW12061K20JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061K20JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW12061K20JNEAHP
DIODE ARRAY GP 600V 4A TO220AB datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
275VAC / 350VDC MOV DIN LV SPD ( datasheet.pdf