Vishay/Dale CRCW12061K40FKTA
CRCW12061K40FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061K40FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061K40FKTA.pdf
Availability of CRCW12061K40FKTA
QUANTITY
CRCW12061K40FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061K40FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061K40FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061K40FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061K40FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061K40FKTA Details Description
Related parts for CRCW12061K40FKTA
IC DIFF BUS TXCVR 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
IC FPGA 329 I/O 456FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
TIE 4 INCH 18LB BLACK datasheet.pdf
RES 71 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf