Vishay/Dale CRCW12061M07FKTA
CRCW12061M07FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061M07FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.07M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061M07FKTA.pdf
Availability of CRCW12061M07FKTA
QUANTITY
CRCW12061M07FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061M07FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061M07FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061M07FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061M07FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061M07FKTA Details Description
Related parts for CRCW12061M07FKTA
IC REG LDO 2.5V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
MODULE DIG COMPASS UART 3 AXIS datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-263AB datasheet.pdf
FAN 115 VAC 60HZ 39W datasheet.pdf