Vishay/Dale CRCW12061M15FKEA
CRCW12061M15FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061M15FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.15M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061M15FKEA.pdf
Availability of CRCW12061M15FKEA
QUANTITY
CRCW12061M15FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061M15FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061M15FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061M15FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061M15FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061M15FKEA Details Description
Related parts for CRCW12061M15FKEA
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLOCK 620A 600V 2POLE datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
IC RIPPLE COUNTER 14ST 16SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 8LGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64QFN datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 150K OHM 0302 datasheet.pdf