Vishay/Dale CRCW12061M40FKTA
CRCW12061M40FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061M40FKTA
Brief Description
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061M40FKTA.pdf
Availability of CRCW12061M40FKTA
QUANTITY
CRCW12061M40FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061M40FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061M40FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061M40FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061M40FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061M40FKTA Details Description
Related parts for CRCW12061M40FKTA
RES 300 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COVER FOR 9159 SERIES RCPT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.05A 155 MOHM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf