Vishay/Dale CRCW12061R07FNTA
CRCW12061R07FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R07FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.07 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R07FNTA.pdf
Availability of CRCW12061R07FNTA
QUANTITY
CRCW12061R07FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R07FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R07FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R07FNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R07FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R07FNTA Details Description
Related parts for CRCW12061R07FNTA
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 230V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
PLUG 3.5MM 2P SCREENED datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf