Vishay/Dale CRCW12061R07FNTA
CRCW12061R07FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R07FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.07 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R07FNTA.pdf
Availability of CRCW12061R07FNTA
QUANTITY
CRCW12061R07FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R07FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R07FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R07FNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R07FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R07FNTA Details Description
Related parts for CRCW12061R07FNTA
IDC CABLE - HSR14H/AE14G/HPL14H datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 35W datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ARRAY 22PF 50V NP0 0508 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 2X72" A CRS datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf