Vishay/Dale CRCW12061R15FKTA
CRCW12061R15FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R15FKTA
Brief Description
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R15FKTA.pdf
Availability of CRCW12061R15FKTA
QUANTITY
CRCW12061R15FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R15FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R15FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R15FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R15FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R15FKTA Details Description
Related parts for CRCW12061R15FKTA
IC REG BUCK ADJ 0.55A 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 15K OTP 52PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC DUAL 8-BIT MLTPLY DAC 20-SOIC datasheet.pdf
CONN FORK VINYL INSUL 50PC datasheet.pdf
CABLE THICK DEV NET 500' PVC BLU datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
1.25MM M/F 10POS 32AWG 150MM datasheet.pdf