Vishay/Dale CRCW12061R20JNEAHP
CRCW12061R20JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R20JNEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R20JNEAHP.pdf
Availability of CRCW12061R20JNEAHP
QUANTITY
CRCW12061R20JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R20JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R20JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R20JNEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW12061R20JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R20JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW12061R20JNEAHP
LED GREEN/YLW DIFF 3MM T/H R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 200W datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS SIDE ENT 7.62MM datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 50/170V 400A datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN CRIMP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 2.8A UDFN datasheet.pdf