Vishay/Dale CRCW12061R50JNTA
CRCW12061R50JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R50JNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R50JNTA.pdf
Availability of CRCW12061R50JNTA
QUANTITY
CRCW12061R50JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R50JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R50JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R50JNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R50JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R50JNTA Details Description
Related parts for CRCW12061R50JNTA
RES 560 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 4.83A 32 MOHM TH datasheet.pdf
SLMT,4F,ZNC,USFT. datasheet.pdf
RES SMD 505 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 5% 2.5KV SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf