Vishay/Dale CRCW12061R74FNEA
CRCW12061R74FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R74FNEA
Brief Description
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R74FNEA.pdf
Availability of CRCW12061R74FNEA
QUANTITY
CRCW12061R74FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R74FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R74FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R74FNEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R74FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R74FNEA Details Description
Related parts for CRCW12061R74FNEA
LED GRN DIFF 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 120TQFN datasheet.pdf
IC DAC 6BIT LP 2WIRE SER SOT23-5 datasheet.pdf
MOD ANT CHIP ZIGBEE 2-100MW SMT datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 50MA SYNC 8MSOP datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 24AWG 5000' datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf