Vishay/Dale CRCW12061R80FNEB
CRCW12061R80FNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R80FNEB
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R80FNEB.pdf
Availability of CRCW12061R80FNEB
QUANTITY
CRCW12061R80FNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R80FNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R80FNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R80FNEB
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R80FNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R80FNEB Details Description
Related parts for CRCW12061R80FNEB
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 10POS ORANGE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 710MM datasheet.pdf