Vishay/Dale CRCW1206249KFKTA
CRCW1206249KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206249KFKTA
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206249KFKTA.pdf
Availability of CRCW1206249KFKTA
QUANTITY
CRCW1206249KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206249KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206249KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206249KFKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206249KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206249KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1206249KFKTA
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 6.4X457.2MM DSHAPE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 2X2 1310NM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V JB 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf