Vishay/Dale CRCW12062K67FKTB
CRCW12062K67FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062K67FKTB
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062K67FKTB.pdf
Availability of CRCW12062K67FKTB
QUANTITY
CRCW12062K67FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062K67FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW12062K67FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062K67FKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW12062K67FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062K67FKTB Details Description
Related parts for CRCW12062K67FKTB
CONN PINS TAPER 24-20AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 33MH .3A VERT datasheet.pdf
RES 7.41K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 10" 8A MED datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 800A RADIAL datasheet.pdf