Vishay/Dale CRCW12062K70JNTA
CRCW12062K70JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062K70JNTA
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062K70JNTA.pdf
Availability of CRCW12062K70JNTA
QUANTITY
CRCW12062K70JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062K70JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12062K70JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062K70JNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12062K70JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062K70JNTA Details Description
Related parts for CRCW12062K70JNTA
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
AC REACTOR 2.2 TO 3.7KW 400V datasheet.pdf
CONN FIBER MT-RJ RECEPT DUPLX datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf