Vishay/Dale CRCW1206300KFKEAHP
CRCW1206300KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206300KFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 300K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW1206300KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW1206300KFKEAHP
QUANTITY
CRCW1206300KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206300KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1206300KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206300KFKEAHP
Related LinksCRCW12063, CRCW1206300KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206300KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW1206300KFKEAHP
HEATSHRINK 3/16 IN X 4FT BLACK datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32VSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9.8A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +-12V 5W OUT datasheet.pdf
IDE4K 2.5" FLASH DISK 768MB datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf