Vishay/Dale CRCW120635R7FKEAHP
CRCW120635R7FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120635R7FKEAHP
Brief Description
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120635R7FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120635R7FKEAHP
QUANTITY
CRCW120635R7FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120635R7FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120635R7FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120635R7FKEAHP
Related LinksCRCW12063, CRCW120635R7FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120635R7FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120635R7FKEAHP
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
IC MPU MPC6XX 200MHZ 255FCCBGA datasheet.pdf
IC PHOT FLSH CHRG/IGBT DVR 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf