Vishay/Dale CRCW12063K74FKEAHP
CRCW12063K74FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12063K74FKEAHP
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12063K74FKEAHP.pdf
Availability of CRCW12063K74FKEAHP
QUANTITY
CRCW12063K74FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12063K74FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12063K74FKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12063K74FKEAHP
Related LinksCRCW12063, CRCW12063K74FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12063K74FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW12063K74FKEAHP
IC 8-BIT SHIFT REGISTER 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
INTERBUS MODULAR BUS COUPLER datasheet.pdf
CONN 60POS ZIF PCB RCPT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SL 3.50/07/90 4.5SN BL BX datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf