Vishay/Dale CRCW12063R48FNTA
CRCW12063R48FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12063R48FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12063R48FNTA.pdf
Availability of CRCW12063R48FNTA
QUANTITY
CRCW12063R48FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12063R48FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12063R48FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12063R48FNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12063R48FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12063R48FNTA Details Description
Related parts for CRCW12063R48FNTA
RES SMD 910K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDE4K FLASH DISK 3GB datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT TH HDR DR 30AU datasheet.pdf
BOARD ORBIT BOOSTER datasheet.pdf
RJF TV FIELD JAM NUT RECEPT TRAN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3 datasheet.pdf