Vishay/Dale CRCW120649K9FKEA
CRCW120649K9FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120649K9FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120649K9FKEA.pdf
Availability of CRCW120649K9FKEA
QUANTITY
CRCW120649K9FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120649K9FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW120649K9FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120649K9FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW120649K9FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120649K9FKEA Details Description
Related parts for CRCW120649K9FKEA
TRIMMER 200 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
PANEL FILLER 3UX22HP ASSEMBLY datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG GRY 5000' datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
INSULATOR HAND ASSY TOOL datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIN-POWER SIDE ENTRY SH A datasheet.pdf
IC GATE INVERTER SCHMITT ESV datasheet.pdf
SPARE VS RCVR 0.75" BM SPCG 48" datasheet.pdf