Vishay/Dale CRCW12064K42FKTA
CRCW12064K42FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12064K42FKTA
Brief Description
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12064K42FKTA.pdf
Availability of CRCW12064K42FKTA
QUANTITY
CRCW12064K42FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12064K42FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12064K42FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12064K42FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12064K42FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12064K42FKTA Details Description
Related parts for CRCW12064K42FKTA
RES SMD 43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 330W datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO TNC JACK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO3 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 1500V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf