Vishay/Dale CRCW12064K64FKTA
CRCW12064K64FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12064K64FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12064K64FKTA.pdf
Availability of CRCW12064K64FKTA
QUANTITY
CRCW12064K64FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12064K64FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12064K64FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12064K64FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12064K64FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12064K64FKTA Details Description
Related parts for CRCW12064K64FKTA
IC OPAMP GP 200KHZ 16SO datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM HEX RT ANG 5V datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
INSULATION PUNCH - OVERLAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 80VDC datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf