Vishay/Dale CRCW12064R75FKTB
CRCW12064R75FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12064R75FKTB
Brief Description
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12064R75FKTB.pdf
Availability of CRCW12064R75FKTB
QUANTITY
CRCW12064R75FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12064R75FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW12064R75FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12064R75FKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW12064R75FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12064R75FKTB Details Description
Related parts for CRCW12064R75FKTB
RES SMD 12.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.6V 100MS 5SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.28"LX6.28"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
PTC 6V POLYFUSE 0805 SL 1.50A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf