Vishay/Dale CRCW120651K1FKEAHP
CRCW120651K1FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120651K1FKEAHP
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120651K1FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120651K1FKEAHP
QUANTITY
CRCW120651K1FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120651K1FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120651K1FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120651K1FKEAHP
Related LinksCRCW12065, CRCW120651K1FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120651K1FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120651K1FKEAHP
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS VERT .100 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1/4" datasheet.pdf
RF EVAL CONNECTCORE FOR IMX53 datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 330MA 1.07 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf