Vishay/Dale CRCW1206536RFKTB
CRCW1206536RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206536RFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206536RFKTB.pdf
Availability of CRCW1206536RFKTB
QUANTITY
CRCW1206536RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206536RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206536RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206536RFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206536RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206536RFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206536RFKTB
IC SW BUS 2.5-3.3V 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 21K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
POE+ GIGA-MINIMC, 2TX/SSLX-SM149 datasheet.pdf
MDM 37P 18" YEL A174 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf