Vishay/Dale CRCW120656K2FKEA
CRCW120656K2FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120656K2FKEA
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120656K2FKEA.pdf
Availability of CRCW120656K2FKEA
QUANTITY
CRCW120656K2FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120656K2FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW120656K2FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120656K2FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW120656K2FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120656K2FKEA Details Description
Related parts for CRCW120656K2FKEA
LED LT BAR 8.89X19.05MM SGL HER datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 250KSPS SC70-6 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 450MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf