Vishay/Dale CRCW120656R0JNEAHP
CRCW120656R0JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120656R0JNEAHP
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120656R0JNEAHP.pdf
Availability of CRCW120656R0JNEAHP
QUANTITY
CRCW120656R0JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120656R0JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120656R0JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120656R0JNEAHP
Related LinksCRCW12065, CRCW120656R0JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120656R0JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW120656R0JNEAHP
CABLE CAT5 HALOGENFREE PATCH 15M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf