Vishay/Dale CRCW120659R0FKTA
CRCW120659R0FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120659R0FKTA
Brief Description
RES SMD 59 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120659R0FKTA.pdf
Availability of CRCW120659R0FKTA
QUANTITY
CRCW120659R0FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120659R0FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW120659R0FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120659R0FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW120659R0FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120659R0FKTA Details Description
Related parts for CRCW120659R0FKTA
IC CLK BUFFER 2:10 2.7GHZ 32LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 25POS datasheet.pdf
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-TDFN datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 26POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf