Vishay/Dale CRCW12065R10JNTB
CRCW12065R10JNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12065R10JNTB
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12065R10JNTB.pdf
Availability of CRCW12065R10JNTB
QUANTITY
CRCW12065R10JNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12065R10JNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW12065R10JNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12065R10JNTB
Related LinksCRCW1206, CRCW12065R10JNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12065R10JNTB Details Description
Related parts for CRCW12065R10JNTB
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 42.5A 480V .250"QC datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 100TQFP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6WLCSP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 1MM 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 10A 12 MOHM SMD datasheet.pdf