Vishay/Dale CRCW120662R0FKEB
CRCW120662R0FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120662R0FKEB
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120662R0FKEB.pdf
Availability of CRCW120662R0FKEB
QUANTITY
CRCW120662R0FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120662R0FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW120662R0FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120662R0FKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW120662R0FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120662R0FKEB Details Description
Related parts for CRCW120662R0FKEB
CONN RECEPT IDC 40POS 2MM POL AU datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MDM M2 JACKS ALLEN HEAD 9-51POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 T/H datasheet.pdf
Crystal 35.3280MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf