Vishay/Dale CRCW12066M20JNTA
CRCW12066M20JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066M20JNTA
Brief Description
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066M20JNTA.pdf
Availability of CRCW12066M20JNTA
QUANTITY
CRCW12066M20JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066M20JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12066M20JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066M20JNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12066M20JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066M20JNTA Details Description
Related parts for CRCW12066M20JNTA
CONN PIN CONTACT COAX SIZE5 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DC 4X8 GR SN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf