Vishay/Dale CRCW12067K50FKTA
CRCW12067K50FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12067K50FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12067K50FKTA.pdf
Availability of CRCW12067K50FKTA
QUANTITY
CRCW12067K50FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12067K50FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12067K50FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12067K50FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12067K50FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12067K50FKTA Details Description
Related parts for CRCW12067K50FKTA
IC 5V STEREO AUD VOL CTRL 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 320MA 1.75 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 5A SLDR TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY SSR 480VAC 5A SIP AC OUT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 810MA 383 MOHM datasheet.pdf
IC GAS GAUGE LI-ION/LPOL 44TSSOP datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf