Vishay/Dale CRCW1206820RJNEAHP
CRCW1206820RJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206820RJNEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW1206820RJNEAHP.pdf
Availability of CRCW1206820RJNEAHP
QUANTITY
CRCW1206820RJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206820RJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1206820RJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206820RJNEAHP
Related LinksCRCW12068, CRCW1206820RJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206820RJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW1206820RJNEAHP
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA ENCASED datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTRL PMBUS 20LFCSP datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf