Vishay/Dale CRCW120682K0JNTB
CRCW120682K0JNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120682K0JNTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120682K0JNTB.pdf
Availability of CRCW120682K0JNTB
QUANTITY
CRCW120682K0JNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120682K0JNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW120682K0JNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120682K0JNTB
Related LinksCRCW1206, CRCW120682K0JNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120682K0JNTB Details Description
Related parts for CRCW120682K0JNTB
TOOL CRIMP BNC RG/59,62 W/DIE datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 3.3MM datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf