Vishay/Dale CRCW1206876KFKTA
CRCW1206876KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206876KFKTA
Brief Description
RES SMD 876K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206876KFKTA.pdf
Availability of CRCW1206876KFKTA
QUANTITY
CRCW1206876KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206876KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206876KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)876k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206876KFKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206876KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206876KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1206876KFKTA
ZACK STRIP PRINTED HORIZ datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 24.64MM datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf