Vishay/Dale CRCW12068M06FKEA
CRCW12068M06FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12068M06FKEA
Brief Description
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12068M06FKEA.pdf
Availability of CRCW12068M06FKEA
QUANTITY
CRCW12068M06FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12068M06FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12068M06FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12068M06FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12068M06FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12068M06FKEA Details Description
Related parts for CRCW12068M06FKEA
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 1/2" datasheet.pdf
IC TXRX 8PORT ETHERNET 241-PBGA datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
REPLACEMENT KEY FOR CKM SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf