Vishay/Dale CRCW12068R06FNTA
CRCW12068R06FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12068R06FNTA
Brief Description
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12068R06FNTA.pdf
Availability of CRCW12068R06FNTA
QUANTITY
CRCW12068R06FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12068R06FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12068R06FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12068R06FNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12068R06FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12068R06FNTA Details Description
Related parts for CRCW12068R06FNTA
IDC CABLE - MKS50K/MC50G/MKS50K datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 10POS GRAY datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W UFRM datasheet.pdf